Made in P.R.C. ne demek? Hangi Ülke?

Oluşturulma Tarihi: Eylül 4, 2015

Çin, dünya pazarında çok önemli yeri olan bir üretici ülkedir. Piyasalarda güvenilirliği sarsıldığı iddia edilen ve ön yargıyla yaklaşılan Çin, yeni stratejiler ürettiği söyleniyor. Bu noktada, Made in P.R.C ne anlama geliyor, sorusu da cevap bulmaktadır.

P.R.C.’nin Açılımı:  People’s Republic of China (Çin Halk Cumhuriyeti)

Artık ürünlerde çok sık bir şekilde gördüğümüz P.R.C.’nin anlamı ise People’s Republic of China’dır. Yani Çin Halk Cumhuriyeti anlamına gelmektedir. Yani ürün yine Çin malı olsa da bu kelime farklılığıyla birlikte anlaşılması daha zor oluyor. Bu değişikliğin altında yatan en önemli nedenin, başta ABD olmak üzere İngiltere ve diğer bazı ülkelerde Made in China yazan ve sağlık sorunlarına neden olan ürünlerin toplatılması olduğu söyleniyor.

Çin pazarı, özellikle oyuncaklar olmak üzere yüzlerce sektörde üretim gerçekleştirmektedir. Bu ülkede, son derece ucuz ürünlerin üretimi yapıldığı için oldukça yaygındır. Yani Çin malı ürünler hemen her sektörde kullanılmaktadır. Bu ürünlerin en önemli sıkıntısı ise bir kısmının sağlıksız olmasıdır.

Çin, prestij kaybını toparlamak ve ürünlerinin yeniden yaygınlaşmasını sağlamak için çeşitli önlemler aldığı iddia edilmektedir. Bunlardan biri de Made in China yazısının değiştirilmesi oldu. Böylece Made in P.R.C. yazısını bilmeyen tüketicilerin, bu ürünlere daha da olumlu yaklaşması beklenecektir. Yine de bu konuyla ilgili kalitenin artmasının daha garanti bir yol olacağı da açıktır.5 Yorum

 1. umut can özkaya

  20 Ocak 2017 at 18:27

  Arkadaşlar sakın kanmayın çin malının üretimletinin copusunda kimyasal ve zarar verici ürünler bukunmaktadır….

  Not:madde in chana da kimse anlamasın diye madde in p.r.c kullanılmaktadır…

 2. sena özübek

  31 Ekim 2016 at 19:59

  adamlar çin malına millet ön yargılı yaklaşıyo diye yeni isim bulmuşlar güya kimse bunun ne demek olduğunu anlamayacak adamlar kendilerini çok zeki sanıyolar

 3. Anonim

  21 Ağustos 2016 at 13:26

  Zedelenen imajı düzeltme yolu,Sag kulağını sağ elle değilde sol elle tutma uyanıklığı.!!!!!

 4. Melis

  28 Nisan 2016 at 10:56

  Vay canına

 5. AHMET KAYA

  24 Mart 2016 at 19:14

  hic güzel deyil bu

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Elde olmayan sebeplerden ötürü yorumların onaylanması uzun sürebilir.