Üniversite Mezunu Askerlik Tecil İşlemleri

Oluşturulma Tarihi: Eylül 17, 2014

1-2 hafta önce askerliği ertelemek için Beşiktaş askerlik şubesindeydim. İşimi çok rahat ve hızlı hallettim. Burada tecil işleminin nasıl yapıldığını anlatıyorum belki tecil etmek isteyen arkadaşlar için yararlı olur.

Öncelikle askerlik şubesine giderken yanımda şunları götürdüm.

  • Diplomanın aslı
  • 5 adet arkalı önlü diploma fotokopisi
  • Kimlik
  • 5 adet arkalı önlü  kimlik fotokopisi
  • 4 vesikalık fotoğraf

Ben bunları götürdüm ama bazılarını(üstü çizili olanlar) boşuna götürmüşüm meğer.

Benden sadece şunları istediler

  • Diplomanın aslı
  • 4 Diploma fotokopisi
  • Kimlik

Sanırım diploma yerine yerine geçen mezuniyet (çıkış) belgesi de verebiliyorsunuz.

Benim tecil işlemini yaptığım askerlik şubesinin olduğu binada başka şubeler de vardı. İlk önce danışmaya gidip yapacağım işlemi söyledim, orada bana bir sıra numarası verdiler ve Beşiktaş şubesine yönlendirdiler.

Sıra sistemi aynı bankalardaki gibi. Ben saat 8.30 da yani şubelerin açılış saatinde gittim. Önümde sadece 2 kişi vardı ve çok beklemeden sıra bana geldi. 2 form doldurmam istendi. Ayrıca bu formların birer kopyası daha verildi bunları da doldurdum. Toplamda 4 form doldurdum.

Ben formları doldururken sorular soruldu. Komando olmak istiyor musun, sol gözünü kapatabiliyor musun gibi sorular.  Fotoğrafımı orada bulunan webcam ile çektiler. Bu işlemler bitince belgeleri yan odadaki Başçavuş’a imzalatmam gerektiği söylendi.

Belgeleri imzalattıktan sonra tekrar aynı yere geldim. Bu belgelerle aile hekimine gitmemi söylediler. Aile hekimi muayene sırasında herhangi bir rahatsızlığımın olup olmadığını sordu. Boyumu ve kilomu sordu ve yazdı. Belgeye askerliğe elverişlidir yazdı ve burada işim bitti.

Muayene olduktan sonra belgeleri askerlik şubesine götürdüm. Beni yine yan odadaki Başçavuş’a yolladı. Yine imzalattım.

Son olarak Askerlik durum belgesi verdiler ve tecil işlemim tamamlandı.

Siz de askerlik erteleme işlemi yaparken istenen belgeleri, işlemin ne kadar sürdüğü vs. yorum olarak göndererek diğer arkadaşların merakını giderebilirsiniz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.