Rail Nation Oynayacaklara Tavsiyeler

Oluşturulma Tarihi: Ocak 18, 2015

Şuan Oyun Sonu oynanan Ateşleme Çağı dünyasındaki oyuna 2. çağda dahil olmuştum. Büyük ihtimalle bu gece oyun bitecek. Oyuna yeni başlayacaklara yararlı bilgiler vermek için bu yazıyı yazıyorum.. Umarım benim yaptığım hataları yapmaz ve iyi bir oyun çıkarırsınız. :)

İlk önce oyun hakkında biraz bilgi edinin daha sonra tavsiyelere geçeriz.

Rail Nation nasıl bir oyun?

Rail Nation bir demiryolu taşımacılığı oyunudur. Lokomotiflerinizle şehirlerin ihtiyaç duyduğu ürünleri taşıyarak saygınlık puanı elde edersiniz. Saygınlık puanları genel sıralamadaki yerinizi belirler ayrıca oyun içinde daha iyi piyango bileti ödülleri gibi getirileri vardır.
Oyun hakkında aklınıza bir şey takıldığında aşağıda verdiğim iki başvuru kaynağına bakmanızı öneririm. Benim işime çok yaradı. Eğer burada sorunuzun cevabını bulamadıysanız oyundaki tecrübeli oyunculara sorabilirsiniz. Bu oyuncuların rumuzlarının yanındaki yıldız işaretleri oyunu daha önce oynadıklarını ve hangi sıralamada bitirdiklerini belirtir.

Oyuna ilk girişinizde oyunu öğrenmeniz için görevler yaparsınız. Bu görevler oyunu öğrenmeniz açısından yararlı ayrıca ödül olarak para, saygınlık, altın kazandırırlar.

Oyun Hakkında Tavsiyelerim

Hammaddeli taşımacılık yapın

Hammaddeli taşımacılığa Bütünleşme deniyor. Bir örnekle açıklayayım. Şehriniz keresteye ihtiyaç duyuyor. Kereste fabrikası ise oduna ihtiyaç duyuyor. O zaman güzargahımızı ODUN – KERESTE – ŞEHİR şeklinde yapmalıyız. Bunun bize kazancı daha fazla para kazancı, daha az bekleme süresi.
Fabrikanın sol üstünde yer alan iki oklu resme tıklayınca bütünleşme sayesinde elde ettiğiniz ek geliri ve azalan bekleme süresi miktarını görebilirsiniz.

Rail Nation Bütünleşme

Bütünleşme sayesinde %17 ek kazanç ve -%22 bekleme süresi kazanmışız

Şehrin ihtiyaç duyduğu sadece 1 ürün çekin

Bu tavsiye her koşulda işe yaramayabilir ama ben bu taktikle iyi saygınlık kazandım. Sadece 1 ürün çekmeniz o ürünü şehre en çok getiren 1. kişi olmanızı sağlar bu da size saygınlık kazandırır. Eğer oyunda o ürünü en çok taşıyan ilk 3 kişi arasına girerseniz saygınlık kazanırsınız. Çektiğiniz ürün gerekli ürünler arasından çıkıncaya kadar(yani 4 seviye boyunca) aynı ürünü çekin. Bu sayede durmadan vagon satın almak zorunda kalmazsınız. Kazanılan parayla tren istasyonunuzu geliştirirsiniz.

Rail Nation Ünvanlar

Ünvanın kazandırdığı sayınlık

Vagon satmayın

Bazen bir fabrikaya yatırım için veya istasyon binasını geliştirmek için eksik parayı vagon satarak karşılamak isteyebilirsiniz. Ama bence vagon satmaya gerek yok çünkü vagonlar satın alınan fiyattan daha ucuza satılıyor ayrıca bu vagonlar oyun sonunda size gerekecek. Tekrar tekrar al sat yapıp zarar etmeye gerek yok.

Araştırma yaparken dikkat etmeniz gerekenler

Her trenin tüm alt araştırmalarını araştırmayın. Araştırma sayfasında yer alan araştırmalardaki çizgiler düz ise bir sonraki treni araştırmak için bu araştırmaları yapmak zorundasınız. Ama kesik çizgiler varsa onları araştırmak zorunda değilsiniz.

Bir de örnek vererek açıklayayım. 5. çağdayız ve bu çağın en iyi lokomotifi olan Kentaur‘u araştırmak istiyoruz. Sadece düz çizgili olan araştırmaları yapıp Kentaur‘a ulaşıyoruz.

Rail Nation Araştırma Tavsiye

Kentaur‘u araştırmaya başlamak için Kauçuk halka itici ve Tristör‘e ihtiyacımız olmadığı için araştırmadık

Bulunduğunuz çağın en iyi trenini tecrübeli oyunculara sorarak öğrenin ve diğer trenlerin alt araştırmalarını yaparak zaman kaybetmeden düz çizgileri takip ederek en iyi lokomotifi araştırın.

Plus hesabı hakkında

Bu oyunda parayı veren düdüğü çalmakla kalmayıp zurna bile çalabiliyor :). Gerçek para ile satın alınan ve oyun içi yarışmalarla kazanılabilen altınlar sayesinde Plus hesabı sahibi olabiliyorsunuz. Plus hesabının bir çok getirisi var. Bunlardan en önemlilerini aşağıda sıralıyorum.

  • Araştırma puanı üretimini %25 arttırır.
  • Banka limitini ikiye katlar.
  • Aynı anda iki bina geliştirilebilir.
  • Toplu güzergah ayarlama, geliştirme, bakım yapılabilir.

Plus hesabının ciddi getirileri olmasına rağmen oyun para yatırmadan da oynayabilir, oyunun verdiği hazdan pek bir şey kaybetmezsiniz.

Oyun Sonu Hakkında

Oyun Sonu Nedir?

Oyunun belki de en zevkli kısmı budur. Her çağ 14 gün olmak üzere 6 çağ bitince oyun sonu başlar. Oyun sonunda ilk 10‘da yer alan şehirler büyükşehir olur ve aralarında kıyasıya mücadele başlar. Şehirler aynı anda 12 ürün olmak üzere 48 ürün talep eder. Biten bir ürünün yerine başka bir ürün gelir. Büyükşehirlerden biri 48 ürünü tamamlayınca oyun biter.

Oyun Sonu için öneriler

İlk önce oyun sonu başlamadan önce yapanız gerekenleri anlatayım. Oyunda demiryolu ağınıza çok önem vermelisiniz. 2.-3. çağda oyunu ilk 5’te bitirecek şehirler belirginleşir. Bu şehirlerden size yakın olanlara demiryolu hattı döşemeye başlayın.

Son çağda eğer şehriniz ilk 10’daki sırasını garantilemişse para kazanmaya odaklanın. Para hem demiryolu ağınızı genişletmek hem de vagon satın almak için gerekecek. İyi gelir getiren güzergahlarda taşımacılık yapın.

Asla 1 büyükeşhire bel bağlamayın derim. Çünkü bazı şehirlerde iletişim sorunu yaşanıyor. Üyelerin çevrimiçi süreleri az olabiliyor, beraber hareket etmeyebiliyorlar.

Eskipeynir şehrinde oyun sonu

Eskipeynir şehrinde oyun sonu

Son olarak

1 oyun turu boyunca benim edindiğim deneyimlere göre tavsiyelerim bunlar. Unuttuğum veya yanlış bildiğim şeyler olabilir. Sizin de bu önerilere katacağınız bir şeyler varsa yorum olarak yollayabilirsiniz.

2 Yorum

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.