1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Kol ve bacaklarda oluşan uyuşma hissi için hangi doktora gidilir?

Kol ve bacaklarda oluşan uyuşma hissi için hangi doktora gidilir?
+ - 0

Kol ve bacaklarda oluşan uyuşmalar ve his kayıpları genellikle ciddiye alınmayan ve ilgi görmeyen rahatsızlıklardandır. Fakat bu uyuşmalar ciddi hastalıkların habercisi olan bir belirti olabilmektedir. Kol ve bacaklara uyuşma hissinin oluşmasının en yaygın sebebi şeker hastalığıdır.

Şeker hastalarının çoğunda görülen bu problem şeker hastalığının tespitinde önemli belirtilerden biri olmaktadır. Şeker hastalığının dışında uyuşmalara sebep olabilecek bir başka sebep nörolojik rahatsızlıklar olmaktadır. Nörolojik yani beyin kaynaklı hastalıklar kollarda ve bacaklarda uyuşmalar ve his kayıpları yaratan ciddi hastalıklardır. Bu nedenle bu tarz bir belirti görüldüğünde nöroloji birimine başvurulması ve muayene olunması tavsiye edilmektedir.

Kol ve bacaklarda uyuşma hissi yaşandığında hangi bölüme gidilmelidir?

Kol ve bacaklarda uyuşma hissi yaşandığında gidilebilecek 2 ayrı bölüm bulunmaktadır. Bunlardan ilki fizik tedavi diğeri ise nörolojidir. Bu bölümlerden hangisine gidileceği hastanın durumuna göre belirlenmelidir. Fizik tedavi kol ve bacaklarda oluşan zedelenmelerde ya da lif kopmalarına bağlı uyuşmalar için tercih edilmesi gereken bölümdür.

Nöroloji ise beyin kaynaklı kol ve bacak uyuşmalarında başvurulması gereken hastane bölümüdür. Her iki durumda da kol ve bacaklarda olan uyuşmalar göz ardı edilmemeli ve ilgili hastane bölümüne başvurulması gerekmektedir. Böylece rahatsızlığa sebep olan hastalık tespit edilerek tedavi için gerekli işlemlere hızla başlanabilmektedir.

Yorum Yap