1. Ana Sayfa
  2. Kitap

Kitabın Hayata Kattıkları

Kitabın Hayata Kattıkları
+ - 0

Kitap bu güne kadar bulunmuş en büyük icattır. Okumak ise çok daha büyük bir buluştur. Nice yazılmış ve yazılacak çok farklı milyonlarca hayat dolu kitap hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bir kitap anlattığı şeyi sana öğretmekle kalmaz çok daha fazla gizli kalmış yönünü ortaya çıkartır.

Kitabın faydaları arasında binlerce şey yer alır ama bekli de şu an için en değerli ve acilen lazım olan birkaç şey hakkında yazıma devam etmek istiyorum. Bana göre en önde gelen faktör özgüvendir. Bir toplumda konuşulacak binlerce konu vardır ve bu konuda hiç önemsemeden okuduğunuz ve beklide sırf kitap okuduğunuzu gösterebilmek için bile okuduğunuz kitabın size o toplumda ne kadar fayda sağladığını o kitapta geçen konu açılınca göreceksiniz. O konu tüm toplumda belki de sizi bir adım daha öteye götürecek ve size fark edilme şansı verecektir.

Düşünün her gün her metropolde ilde ilçede kasabada binlerce konferans miting ve benzeri faaliyetler yapılıyor. Bu durumlarda genellikle bir tek konuşmacı oluyor geriye kalan binlerce ve hatta yüzbinlerce insan sadece dinlemekle yetiniyor. Peki konuşmacının ne farkı var da o kadar insanı kendini dinlemeye mecbur ediyor, senin onun yerinde olmaman için ne gibi bir sebep var ya da senden üstün olan yanı ne? Aslında biraz geriye doğru gittiğimizde anlarız ne olduğunu.

İlk doğduğu zaman tüm insanlar eşit şartlarda doğar. Okula başladıklarında da öyledir, zamanla fark açılır bunun en önemli sebebi de senle onun arasındaki okuma farkıdır. Senin playstationlarda televizyon başında arkadaş gezmelerinde geçirdiğin zamanı konuşmacı arkadaş araştırarak düşünerek bilgiye ulaşmaya çalışarak ve daha önemlisi de kitap okuyarak geçirir ve bu aslında hiç olmayan fark dağlara dönüşür.

O bugün burada tek başına konuşma yapabiliyorsa bu çok büyük bir kısmı kitaplardan edindiği geriye kalan kısmını da sosyal hayatında edindiği kültür seviyesi yüksek aslında ona onun olduğu yerden çok daha ilerde olması gerektiğini hissettiren ortamlardan gelen özgüvenden kaynaklanıyor. Tek başına özgüven insanı bir toplumda sadece bir birey olarak değil de çok daha fazlasını kazandırır. Mesela sana fark edilebilmeyi yer mevki ve gelecek sunmak demektir. Tüm bu kadarı ve yazılmamış binlerce sebep sayılabilir.

Bir insanın hayatta en fazla çekindiği duygu yalnızlık duygusudur işte bu duygunun tek ve en etkin çözümü kitaptır. En amansız yalnızlık acısının hissedildiği anda bile daha önceden alışkanlık edinilmiş bir kitap okuma alışkanlığı açacağınız kitap kapağıyla yalnızlık duygusu tamamen yerini çok güzel bir dostla sohbet etmeye bırakır. İnsan yalnız olmak için uğraşır yalnız kalmanın yollarını arar bu korku saçan duygu tam tersine aranan özlem duyulan bir duygu haline gelir.

Özetle bir kitabın faydalarını üç beş satırla anlatacak kapasiteye sahip değilim ama şunu kesinlikle söyleyebilirim her kitap ayrı bir dünyadır ve çok farklı dünyalarda farklı kişilik yer ve mekanlar sunmak için herhangi bir maddi kazanç gözetmeksizin rehberlik yapacak tek şeyin kitap olduğunu açık yüreklilikle söyleyebilirim. Horatius’un da dediği gibi “Elimde olsaydı her karış toprağa, buğday eker gibi kitap ekerdim”.

Yorum Yap