Kekemelik için hangi doktora gidilir?

Oluşturulma Tarihi: Temmuz 24, 2017
sağlık

Konuşmanın akıcılığını bozan durumların tümüne kekemelik denir. Kekemelik sebepleri arasında çok fazla görüş bulunmaktadır. Fakat kekemelik durumu tek bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmadığı düşüncesi oldukça yaygındır.

 

Kekemelik sorunu yaşayan kişilerin bazı durumlarda kekemelik durumu artmaktadır. Kekemelik durumu telefon ile konuşurken, kalabalık önünde konuşulurken, zaman baskısı olan durumlarda, söylenmesi zor olan sözcükleri söylerken, kişinin karşısında sabırsız dinleyici kitlesi varsa, kişinin söyledikleri anlaşılmayıp tekrar edilmesi istenildiğinde, sosyal tedirginliğin fazla yaşandığı durumlarda kekemelik daha da şiddetlenmektedir. Kekemelik durumu için bazı teoriler bulunmaktadır. Bu teorilerden biride nevroz teorisidir. Bu teoriye göre kekemelik nörotik bir davranıştır.

 

Bir diğer kekemelik teorisi ise kekemeliğin öğrenilmiş bir davranış olduğu teorisidir. Bu teoriye göre kekemelik problemi doğuştan değil daha sonradan öğrenilmiş bir davranıştır. Kekemelik problemi yaşayan kişiler muayene olmak için hastanelerin psikiyatri kısmından randevu alarak muayene olabilirler.

 

Bu sayfada yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu içerik asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.