1. Ana Sayfa
  2. Ülkeler

Jordan neresi?

Jordan neresi?
+ - 0

Resmi dili Arapça olan ve resmi adı da Ürdün Haşimi Krallığı olan Ürdün, Ortadoğu’da kurulmuş olan Arap ülkeleri arasında yer alır. Kuzey tarafından Suriye, kuzeydoğu tarafından Irak, güney ve doğu tarafından Suudi Arabistan ve batı tarafından ise İsrail ve Batı Şeria ülkeleri ile komşudur. Ürdün’ün başkenti Amman’dır ve resmi dini ise İslam’dır. Resmi dili Arapça olmasına rağmen İngilizce ve Türkçe gibi dillerden etkilenen Ürdün lehçeleri de halk arasında yaygın olarak kullanılır. İklim özellikleri açısından kuru bir çöl iklimine sahiptir. Batı bölgelerinde yağmur mevsimleri genel olarak kasım ve nisan aylarında görülür. Doğal kaynaklar açısından Ürdün fosfat ve potas madenlerine sahiptir. Petrol olarak çok da zengin bir ülke değildir.

Jordan neresi?

Jordan ya da bilinen diğer adıyla Ürdün bir Ortadoğu ülkesidir. Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının kesiştiği noktada bulunur. Ürdün’de insan yaşamı, eski çağ döneminden beri vardır. Kuzeyinde Suriye, güneyinde Suudi Arabistan, Batı tarafında İsrail yer alır.

Jordan ülkesinin Türkçe adı: Ürdün

Ürdün nerede? Ürdün haritası

Ürdün ülke mi?

Ürdün ya da Jordan, Orta Doğu’da yer alan bir Arap ülkesidir. Etnik olarak hem Arapların hem de Çerkezlerin yer aldığı bir bölgedir. Resmi adı Ürdün Haşimi Krallığıdır. Resmi dili ise Arapların da yoğunlukta olmasından ve bir Arap ülkesi olmasından dolayı Arapçadır. Bayrağında 3 adet yatay çizgi bulunan Ürdün’ün bayrağındaki bu çizgilerin anlamına bakacak olursak:Ürdün Bayrağı

  • Kırmızıçizgi, katıldığı savaşları ifade eder.
  • Beyaz çizgi, barışı, hoşgörüyü ve sevgiyi temsil eder.
  • Yeşil çizgi ise hem doğa güzelliklerini hem de islam dinini temsil etmektedir.

Bayrakta yer alan üçgenin içerisindeki yedi köşeden oluşan yıldız ise, Ürdün’ün meşhur yedi tepesini temsil eder. Ürdün, Krallıkla yönetilen ve uzun yıllardan beri tarihte de birçok medeniyetten insana yaşam alanı sağlamış olan bir Orta Doğu ülkesidir.

Ürdün dini

Ürdün halkının neredeyse %95’i Sünni Müslümandır ve resmi dinleri de İslam’dır. Hristiyanlar da diğer dini gruplara göre daha fazla yer almaktadır. Arapça konuşulmaktadır ancak son zamanlarda Modern Arapça da konuşulmaktadır. Aynı zamanda özellikle başkenti yüksek sayıda turiste ev sahipliği yaptığı için farklı dillerde de konuşan kişiler artmaktadır.

Ürdün yönetim şekli

Ürdün, yönetim sistemi olarak Monarşi sistemine sahiptir. Monarşi, bir kralla yönetilen bir yönetim biçimidir. Ürdün de zaten uzun adıyla Ürdün Haşimi Krallığı olarak geçmektedir. Kral aynı zamanda da ülkedeki askerlerin de komutanı durumundadır.

Başbakan, bakanlar kurulu ve kabinede yüksek otoriteye sahip olan kralın etkisi görülür. Parlemento ise demokratik bir şekilde seçilir. Krallıkla yönetilen Ürdün’de toplamda tam 12 adet eyalet yer almaktadır.

Ürdün nüfusu

2004 yılında 950 bin civarında olan Ürdün’de hane başına düşen insanların sayısı 5,6 civarıydı. Ürdün’ün nüfusu 2011 verilerine göre yaklaşık 6,5 milyon civarındaydı. Son verilere göre ise 10,5 milyon kadar nüfusa sahiptir.

Ürdün’ün yerleşik nüfus oranı 10,5 milyon olsa da turizm amaçlı gelen kişiler sebebiyle bazı dönemlerde oldukça kalabalık olmaktadır.

Ürdün başkenti

Başkenti aynı zamanda da en büyük şehri Amman’dır. Amman aynı zamanda turistik de bir bölge olduğu için fazla ziyaretçi alır. Amman aslında 7 tepenin üzerinde kuruluydu ancak şu anda çeşitli doğal sebeplerden dolayı 17 tepe üzerinde yer almaktadır.

Geçmişten birçok kültüre ve tarihe de ev sahipliği yapan Amman, hala gelişmekte olan bölgelerden biridir. Amman’da gezilecek de birçok yer bulunur. Bu yüzden bazı dönemlerde oldukça fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapar.

Ürdün hangi kıtada?

Orta Doğuda yer alan Ürdün, Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarının kesiştiği noktada yer alır. Şeria nehrinin doğusunda yer alır ve Levant bölgesine dahildir. Kuzeyinde Suriye’nin yer aldığı Ürdün’ün komşuları Irak, Suudi Arabistan, İsrail, Batı Şeria ve Lut Gölü yer alır.

Coğrafi özellikler ve doğal kaynaklar olarak fakir bir ülke olsa da yer altı kalıntıları ve tarih zenginliği bakımından da oldukça zengindir. Antik dönemden kalma tiyatro ve hipodrom gibi eserleri de oldukça fazla turist çeken yerlerdendir.

Ürdün Para Birimi

Ürdün dinarıÜrdün’ün para birimi Ürdün dinarıdır. 1 Ürdün Dinarı günümüzde ortalama 23 – 24 TL civarına denk gelmektedir.(7.6.2022 itivariyle) 1, 5, 10, 20 ve 50 dinar en çok kullanılan para basım türleridir.

Yorum Yap