İzmir’in ilçeleri

Oluşturulma Tarihi: Ocak 14, 2016

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan İzmir, İstanbul ve Ankara’dan sonra en kalabalık nüfusa sahip ilimizdir. Her yıl düzenlediği İzmir Fuarı ile bir kültür ve turizm ili olan şehrin kuzeyinde Balıkesir, güneyinde Aydın, doğusunda Manisa ile sınırı vardır. Batısındaki Çeşme yarımadasının plajları, termal merkezleri ve denizi şehrin en önemli turizm merkezlerinden birisi sayılmaktadır.

İzmir’i Farklı Kılan Unsurlar
İzmir ili ile özdeşleşmiş şeylerden en önemlisi İzmir saat kulesidir. Konak ilçesinde bulunan bu kule Osmanlı mimarisini en iyi yansıtan eserlerden birisidir. 2. Abdülhamit zamanı yaptırılan bu mimari yapının üzerindeki saat, kurulduğu günden itibaren yalnız bir kere durmuştur. Kulenin üzerinde bulunan Osmanlı tuğrası da cumhuriyetin ilanından sonra kaldırılmıştır.

Aliağa

İzmir’e bağlı ilçe, eski uygarlık dönemlerinden izler taşımaktadır. Myrna, Kyme, Gryneion gibi antik merkezlere ev sahipliği yapan Aliağa arkeologların da uğrak yerlerinden birisidir. Günümüzde ise sahip olduğu petrol rafineleri sayesinde ülke sanayisinde, önemli bir yere sahiptir. Tüpraş İzmir rafinerisi, Petkim Petrokimya Holding ve Petrol Ofisi önemli şirket ve sanayi kuruluşlarındandır.
Ekonomik Çeşitliliği
Aliağa, İzmir ilinin ekonomi merkezlerinden en önemlilerini sınırları içinde barındırmaktadır. Türkiye’nin tek resmi gemi söküm alanı bu ilçede bulunmaktadır. Ayrıca bu gemi söküm bölgesi büyüklük açısından da dünyada 5. sırada yer almaktadır. Bir liman şehri olma yolunda ilerleyen Aliağa kuş cenneti ve plajları ile de turistlerin ilgisini çekmektedir.

Balçova

İzmir’in metropol ilçelerinden birisi olan Balçova İzmir Körfezi ‘nin güneyinde yer almaktadır. Termal tesislerin ve üniversite fakültelerinin yer aldığı ilçenin diğer bir özelliği de Türkiye’nin ikinci büyük teleferiğine ev sahipliği yapmasıdır. Akdeniz ikliminin görüldüğü ilçede tarım ve hayvancılığın yanında kıyı turizmi de gelişmiştir. İlçenin kuzey tarafı yerleşmeye daha uygun iken güney tarafı dağlık ve ormanlık alandır.
Tarihteki Önemi
Dünyanın en ünlü destanlarından olan İlyada ve Odesia ’nın yazarı olan şair Homeros’un M.Ö. 8 yy. ‘da İzmir’de yaşadığı bilinmektedir. Bu ünlü şairin destanında Balçova’nın şifalı sularından bahsetmektedir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan ilçede Roma ve Yunanlılardan kalma mimari de eserler bulunmaktadır.

Bayındır

İlk çağ uygarlıklarından beri önemli bir ticaret yolu olan Kral Yolu üzerinde bulunan ilçe Efes ve Sard arasında bulunmaktadır. Ergenli köyü yakınlarındaki Bayırdır Kalesi çevresinin ilk yerleşim yeri olduğu yapılan araştırmalara göre saptanmıştır. Ayrıca Hititler, Frigya, Lidya, Roma İmparatorluğu, Selçuklular ve Aydınoğulları bölgeye egemen olmuştur.
İlçeye Özgü Bilgiler
Sanayi açısından çok gelişme gösteremeyen ilçenin en önemli özelliklerinden birisi Osmanlının ilk Darphanesinin sınırları içinde bulunmasıdır. Sanayisi çok gelişmeyen Bayındır, Ege Bölgesi’nin verimli toprakları üzerinde kurulduğu için tarıma oldukça elverişli bir beldedir. Farklı meyve çeşitlerinin yanında zeytin ağaçları da bulunur. Ayrıca her Nisan ayında Bayındır’a özgü çiçeklerin sergilendiği çiçek festivali düzenlenir. İlçede süs bitkisi yetiştiriciliği önemli bir geçim kaynağı olmuştur.

Bayraklı

Bayraklı 6 Mart 2008 yılında İzmir’in ilçesi olmuş bir beldedir. İlçenin doğusunda Bornova, güneyinde Konak, batısında Karşıyaka bulunmaktadır. İzmir’de ilk yerleşim yerlerinden sayılan Bayraklı ’da Tepekule Höyüğü önemli bir yere sahiptir. Tepekule kayalık bir zemine sahip olduğu için ilk yerleşmelere ev sahipliği yapmıştır. Çünkü deprem bölgesi sayılan Ege’de genellikle yerleşim yerlerinin sert zeminlerde kurulmasına dikkat edilmektedir.
Bayraklı ’ya Özgü Bilgiler
İzmir’i kuran halkın M.Ö. 3000 ‘lerde Tunç Çağı’nda yaşamış olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bayraklı da bu halkın yerleşim amacıyla seçtiği bölgelerden birisidir. Tekel Şarap Fabrikası bağlarının bulunduğu ilçe önceleri Karşıyaka Belediyesi ‘ne bağlı iken 2009 yerel seçimlerinde ayrılmıştır. Yani İzmir’in ilçeleri arasına girme tarihi çok yeni olan Bayraklı, her alanda yeni yeni gelişim göstermektedir.

Bergama

Bergama ilçesi İzmir’in antik kentlerinden birisidir. Uzun yıllar verilen uğraşlar sonrasında da 22. 06. 2014 tarihinde UNESCO Dünya Mirası Listesi ‘ne girmeye hak kazanmıştır. ‘Bergama Çok Katmalı Kültürel Peyzaj Alanı’ dosyasıyla dünya listesine giren 999. miras olmuştur. Böylece hem turizm hem de turizme bağlı olarak ekonomik alanda gelişme göstermiştir.
Bergama İlçesi Geçim Kaynakları
Akdeniz ikliminin etkili olduğu bölgede tarım oldukça verimli bir geçim kaynağıdır. Bakırçay Ovası ‘nda tütün, pamuk, zeytin, üzüm tarımı yapılmaktadır. Ayrıca Kozak Yaylası’nda ekonomik açıdan önemli olan çam fıstığı yetiştirilmektedir. Halıcılık, kilim dokumacılığı ve dağ köylerinde yapılan arıcılık da diğer önemli geçim kaynaklarındandır. Sanayisi çok gelişmeyen ilçede kültür turizmi önemli bir yere sahiptir.

Beydağ

Beydağ İlçesi, İzmir İli’nin doğusunda yer alan ve şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 142 km olan; Kiraz, Nazilli, Ödemiş ve Sultanhisar İlçeleri ile çevrili olan ve Küçük Menderes Irmağı’nın kenarına kurulmuş bir yerleşim yeridir. Beydağ İlçesi’nin ilk yerleşimleri Bizans Dönemi’ne dayanmakta olup, o dönemdeki ismi eski şehir anlamındaki Palaiapolis olarak kayıtlarda geçmektedir. Günümüzde tarım ve hayvancılıkla uğraşan küçük bir nüfusa sahip olan Beydağ İlçesi, Kurtuluş Savaşı’nda Kuva-yı Milliye birliklerinin askeri ihtiyaçların giderilmesinde büyük rol üstlenerek Milli Mücadele’nin kazanılmasında etkin rolü olan bir yerleşim yeri olarak bilinmektedir.
Beydağ İlçesi’nde Yaşam ve Ekonomi
Beydağ İlçesi’nde yaşayanların büyük kısmı incir, kestane ve zeytin tarımı ile geçimini sağlamakta olup, ayrıca son yıllarda gelişmeye başlayan hayvancılık faaliyetleriilçe ekonomisinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Sanayi gelişiminin olmadığı Beydağ İlçesi’nde küçük el sanatları korunmaya devam etmekte, ayrıca son yıllarda yapılan yatırımlarla ilçede bulunan baraj sayesinde amatör ve sportif olta balıkçılığı ve tekne turları düzenlenmesi gibi turizm ve spor alanında yapılan gelişmeler ile İlçe, unutulmuş bir Anadolu şehri olmaktan çıkarılarak, bir cazibe merkezine dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Ayrıca ilçede yer alan yapay ve doğal mesire alanları, ziyaretçilerine keyifli vakit geçirebilecekleri mekânsal hizmetin sunulmasında etkin rol oynamaktadır.

Bornova

İzmir İlinin kuzeydoğusunda yer alan Bornova İlçesi, yaklaşık 8500 yıldır yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Hal böyle olunca da, Romalılar, Lidyalılar, Frigyalılar, Hititler ve Makedonlar gibi bir çok uygarlıktan izler taşımakta ve birçok turistik mekanı bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca nar bahçeleri ve mesire alanları sayesinde ziyaretçilerini eşsiz güzelliği ile cezbeden Bornova İlçesi, tarihi değerlerinin yanı sıra coğrafi özellikleriyle de ilgi çeken bir yerleşim merkezidir.
Bornova’da Görülmesi Gereken Mekanlar
Bornova İlçesi’ne gidildiğinde muhakkak ziyaret edilmesi gereken birçok tarihi mekan ve rekreasyonel mekan bulunmaktadır. Özellikle yapıldığı dönemin mimari izlerini taşıyan Peterson Köşkü, Santa Maria Katolik Kilisesi, Pandespanian Köşkü ve St.Mary Magdalene Anglikan Kilisesi Bornova’nın simgeleri olarak ziyaretçilerini beklemektedir. Ayrıca Homeros Vadisi, Bornova’ya gidildiğinde muhakkak görülmesi gereken eşsiz bir doğal mekan olarak, ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Buca

İzmir İli’nin güneydoğusunda yer alan Buca İlçesi, İzmir İli’nin en kalabalık nüfusuna sahip ilçesi durumundadır. Bornova, Konak, Kemalpaşa, Gaziemir, Torbalı, Karabağlar ve Menderes İlçeleri’nin ortasında yer alan Buca İlçesi’nde yerleşim antik dönemlerden bu yana devam etmektedir. Özellikle Yunan eserlerine sık rastlanan Buca İlçesi, aynı zamanda doğal güzellikleriyle de ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir.
Buca’da Görülmesi Gereken Mekanlar
Uzun yıllardır farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Buca İlçesi, tarihi mekanlarıyla ön plana çıkmaktadır. Buca İlçesi’ne gidildiğinde muhakkak ziyeret edilmesi gereken mekanlar olarak Protestan Kilisesi, Tarihi Su Kemerleri, bir Levanten malikanesi olan Forbes Malikanesi ve Protestan Kilisesi’nin bahçesinde yer alan ve geçmişte Buca’da yaşamış ünlü ailelerin mezarları olan Gout, Annie S.B. Blackler, George King Forbes, Rees Eliza Maltass ve Grifitt’in mezarları sıralanabilir. Ayrıca Hasanağa Bahçesi, Buca Göleti ve Yedigöller Buca’da ziyaret edilmesi gereken özellikli mekanlardır.

Çeşme

İzmir İlinin batısında yer alan Çeşme İlçesi, İzmir İlinin en çok turist çeken ilçesi olarak bilinmektedir. Urla ve Karaburun İlçeleri ve Ege Denizi ile çevrili olan Çeşme İlçesi, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Tarihi mekanlarının yanı sıra, doğal güzellikleri ile de ziyaretçilerin ilgisini çeken Çeşme İlçesi, tarihin her döneminde özel ilgi duyulan eşsiz bir coğrafyaya sahiptir.
Çeşme’de Görülmesi Gereken Mekanlar
Çeşme ilçesinde yer alan Çeşme Kalesi ve Müzesi ile Ildırı Antik Kentinin üzerine kurulmuş olan Kervansaray yapısı Osmanlı Dönemi’nde yapılmış eserler olarak varlıklarını sürdürmekte ve ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Özellikle çeşitli medeniyet dönemlerinden izler taşıyan mekanlarda vakit geçirmek oldukça keyiflidir. Ayrıca altın kumsalları ve ılıcaları ile ünlü olan Çeşme ilçesi, özellikle yaz aylarının gözde tatil beldeleri arasında yer almaktadır.

Çiğli

İzmir İlinin en yeni yerleşim merkezlerinden birisi konumundaki Çiğli İlçesi, Ege Denizi ile Karşıyaka ve Menemen İlçeleri’nin arasında yer almaktadır. Çiğli İlçesi’ne ilk yerleşimin 19. yüzyılın sonunda Balkanlar’dan göç eden Türkler tarafından yapıldığı bilinmektedir.
Çiğli’de Görülmesi Gereken Mekanlar
Çiğli İlçesi’nin en ünlü mekanı olarak bilinen Kuş Cenneti, yaklaşık 590.000 tür kuşa ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Kuş Cenneti içerisinde yer alan ziyaretçi merkezi, kuş gözlem kuleleri ve bisiklet gezi alanları ile ziyaretçilerini ağırlamakta ve kuşların oluşturduğu gösterilerle keyifli vakit geçirme imkanı sunmaktadır. Ayrıca Leukai Antik Kenti, Çiğli İlçesi’nin sınırları içerisinde yer almakta olup, antik kentten geriye kalan sur duvarlarına yer yer rastlanabilmektedir. Ayrıca, Çiğli İlçesi’nde yer alan İzmir Doğal Yaşam Parkı, eşsiz güzellikteki doğal mekanları ile ziyaretçilerine güzel deneyimler yaşayabilecekleri alternatifler sunmaktadır.

Dikili

Ülkemizin en güzel illerinden biri olan İzmir ilinin 30 tane güzide ilçesinden sadece biri olan Dikili, İzmir ilinin kuzeyinde yer alan bir ilçedir. Dikili ilçesinin İzmir merkeze uzaklığı 120 kilometredir. Dikili ilçesinin güneyinde Ege Denizi bulunmaktadır. Ayrıca ilçenin batısında da aynı şekilde Ege Denizi bulunur. Dikili’ nin doğu tarafında İzmir’ in Bergama ilçesi vardır. Ayrıca ilçenin kuzeyinde ise Balıkesir ili bulunur.
Her Çağdan İnsan
İzmir’ in ilçesi Dikili’ de tarım ekonomisi yapılmaktadır. Zeytin başta olmak üzere pamuk ve tütün bu ilçede üretilmektedir. Ayrıca Dikili Limanı da ilçenin en büyük geçim kaynaklarındadır. İlçede geçmişten günümüze kadar İranlılar, Mysialılar, Lidyalılar ve Frigyalılar uzun zamanlar yaşamıştır. Bunlardan sonra ayrıca Bergamalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Cenovalılar ve son olarak da Osmanlılar bölgede hüküm sürmüşlerdir.

Foça

İzmir ilinin 30 tane ilçesinden biri olan Foça gezilecek yerler arasında başta gelen yerlerden biri olmalıdır. Yunanca’ da Phoocaea denilen Foça İzmir’ in kuzeyinde olan ve sahili bulunan ilçelerinden biridir. Foça ilçesinin antik çağ dönemlerinde İyon yerleşimi olduğu anlaşılmıştır. O zamanlar çevre denizlerinde yaşayan fok balıklarından dolayı Phokaia adı verilmiştir. Lakin bu isim zamanla Foça olarak günümüze kadar gelmiştir.
Turistik Mekanlar
Foça ilçesi turizm için de oldukça zengin bir ilçedir. Ünlü tarihçi Homeros’ un anlattığı Siren Kayalıkları bu ilçede yer almaktadır. Ayrıca Foça ilçesi Türk Rivierası olarak sıkça bilinen ve Mersin ile Antalya’ dan başlayan ve İzmir iline kadar ulaşan bölgenin içinde bulunmaktadır.

Gaziemir

Gaziemir ilçesi İzmir ilinin merkezinde bulunan ve İzmir’ in metropol ilçelerinden biridir. Kuzey tarafında ve batısında Karabağlar ilçesi, güneyinde menderes ilçesi ve doğu tarafında buca ilçesi bulunmaktadır. İzmir Gaziemir ilçesi ticaret ve sanayi yönünden bir hayli gelişmiştir.

Ayrıca Gaziemir Adnan Menderes Havalimanını da sınırları içerisinde bulundurmaktadır. Üstelik sadece bu kadar da değil ayrıca İzmir Fuar Kompleksi, Türkiye Uzay Kampı ve Ege Serbest Bölgesi de bu ilçede yer almaktadır. Ayrıca ilçede çok eski dönemlerden beri bulunan Gaziemir İstasyonu Yunan işgali sırasında yıkılmıştır. Bundan dolayı da 1923 yılında yapılan Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi zamanında nahiye merkezi bugün Menderes olarak bildiğimiz Cumaovası mevkiine taşınmıştır.

Güzelbahçe

İzmir’ in Yarımada denilen bölgesinde yer alan Güzelbahçe ilçesi denize de kıyısı olan bir ilçedir. İzmir Güzelbahçe ilçesinin batı tarafında Urla bulunmaktadır. Ayrıca ilçenin doğu kısmında Narlıdere, güney kısmında ise Seferihisar bulunmaktadır. Güzelbahçe’ nin kuzeyinde ise Ege Denizi vardır. İlçede ülkemizde bulunan 4 askeri liseden biri olan Maltepe Askeri Lisesi ve Lojmanları bulunmaktadır. Yine ilçe içerisinde büyük bir balık pazarı da bulunmaktadır.

İzmir ilinin Güzelbahçe ilçesinde ayrıca Paraşütle Atlama ve Ralli Yarışları gibi spor aktiviteleri de düzenlenmektedir. İlçeye bağlı Yalı mahallesinde bolca balık lokantaları bulunurken Yelki mahallesinde de şarap tadım evi bulunmaktadır.

Karabağlar

İzmir Karabağlar ilçesi İzmir ilinin en eski yerleşim yeri olan yerlerinden biridir. Ortalama 200 yıl önce Aktepe ve Emrez bölgeleri kara üzüm bağları ile doluydu. Reşat Nuri Güntekin’ in yazdığı kitaplarda sıkça bahsettiği Bozyaka bağları da bu ilçede bulunmaktaydı lakin bu bağların 1970 yıllarına kadar korunduğu bilinmektedir. Hatta yine aynı yazar Reşat Nuri Güntekin’ in Çalıkuşu kitabını yazdığı Bozyaka’ da bulunan evi de kısa bir süre önce yazarın adı ile kitaplığa çevrildi.

Karabağlar ilçesi hakkında bilgi vermeye devam edelim. İzmir ilinin bir ilçesi olan Karabağlar ilçesinin doğusunda Buca ilçesi, batısında ise Balçova ilçesi bulunmaktadır. Ayrıca ilçenin kuzeyinde Konak, güneyinde ise Gaziemir ilçeleri bulunmaktadır.

Karaburun

Karaburun, İzmir’in bir ilçesidir.Karaburun Yarımadası sınırlarında bulunan ilçe, İzmir’in en küçük ilçesidir. Karaburun ilçe merkezi 4 kısıma ayrılmaktadır. İskele, kazanın balıkçı barınağının olduğu yerde olmasıyla birlikte, akşamları insanların yürüyüş yapmak için tercih ettiği kordon boyudur. Burgaz arkası ise daha çok yazlık evlerin bulunduğu yer olarak bilinir. Bodrum ise ilçenin en işlek plajının olduğu kısımdır.
Turizm ve Coğrafya
İzmir merkezine 106 km uzaklıkta bulunan Karaburun ilçesinin merkezi Karaburun Yarımadası kuzeydoğusunda bulunmaktadır. İç denize bakan kısmın karşısında Foça, Küçükbahçe tarafında ise Çeşme ilçeleri vardır. İlçe, konumu itibari ile deniz suyunun devirdaim olması nedeniyle temiz bir denize sahiptir. Virajlı ve dar yollara sahip olan ilçe, yabancı turistlerden ziyade yerli turistler tarafından rağbet görmektedir.

Karşıyaka

Karşıyaka, İzmir Körfezi’nin kuzey kıyısında yer alan İzmir’in bir ilçesidir. Yamanlar Dağı’nın eteği ve deniz arasında kalan bölgede şehirleşmesi ile büyük ölçüde bütünleşmiş bir ilçedir. İlçenin güneyinde Bornova, doğusunda Bayraklı, batısında Çiğli ilçeleri yer alırken kuzeyinde ise Menemen ilçesi bulunmaktadır.
Karşıyaka Tarihi
1865 yılında İzmir-Menemen demiryolunun hizmete girmesinin başlatılmasıyla yerleşime olanak sağlanmış ilçe, 1874 yılı sonrasında İzmir merkez ile vapur seferlerinin hizmete sunulmasıyla gelmişmiş bir yerleşim yeri olmuştur. Karşıyaka, İzmir Körfezi’nin kuzeyinde 85 km’lik bir alanda bulunmaktadır. Bilinen tarihi yapıları ise burada vefat eden Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın köşkü ve Atatürk’ün eşi Lafite Hanım’ın ailesine ait olan ancak yakın bir zamanda anı evi olarak restore edilmiş köşk ve İzmir Levanten köşkleri olarak bilinen birkaç yapıdır.

Kemalpaşa

İzmir ilinin 30 ilçesinden biri olan Kemalpaşa ilçesi, ilin doğusunda yer almaktadır. Kemalpaşa ilçesi kirazı ile meşhurdur. Ayrıca Kemalpaşa’ nın eski adı da Nymphaion ya da Nif’ tir. İlçenin güney tarafında Torbalı ve Bayındır ilçesi, kuzey kısmında Manisa ili bulunmaktadır. Ayrıca Kemalpaşa’ nın batı tarafında Buca ve Bornova ilçeleri ile doğu tarafında Turgutlu ilçesi bulunmaktadır.
İsminin Değişmesi
İlçenin ismini de çok asil bir yerden aldığını söyleyelim. Kemalpaşa ilçesi adını İzmir’in kurtuluş günü olan 9 Eylül 1922 akşamı ilçede Mustafa Kemal Paşa’ nın konaklamasından ötürü bu ismin alındığı bilinmektedir. İlçede 48 mahalle bulunmaktadır ve Kemalpaşa ilçesi İzmir’ in en büyük ilçeleri arasında bulunmaktadır.

Kınık

Kınık ilçesi İzmir ilinin kuzey kısmında bulunan bir ilçedir. İzmir ilinin merkezine 120 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Kınık ilçesinin güney ve doğu bölgesinde Manisa ili vardır. Ayrıca ilçenin batı ve kuzey bölgesinde de İzmir’ in Bergama ilçesi bulunmaktadır. İlçe iki dağın arasında bulunmaktadır. Bu dağlar Madra dağı ve Yunt dağıdır.
Kınık İsmi Nereden Geldi?
Kınık ilçesinin ismini almasının bir tarihçesi vardır. İlçe ismini Oğuz Türkleri’ nin bir kolu olan Bozoklar’ dan Denizhan’ ın oğlu olan Kınık Boyundan almaktadır. Bu isim aynı zamanda Türkmen aşiret ismidir. 1306 yılı içerisinde Türk dönemi Karesi Beyliği ile başlamıştır. Ve 1345 yılında Osmanlı yönetimine Orhan Gazi zamanında girmiştir.

Kiraz

Kiraz ilçesi, İzmir’in doğusunda yer alan bir İzmir ilçesidir. Şehir merkezine uzaklığı 142 km’dir. Kuzeyinde Manisa iline ait Salihli ilçesi, yine doğusunda Manisa’nın Alaşehir ilçesi, batısında Ödemiş ilçesi, güneyinde ise Beydağ ve Aydın ilinin Nazilli ilçesi ile çevrelenmektedir. Bağlı beldesi ve köyü bulunmayan ilçenin yüz ölçümü 586 km²’dir.
Tarihi ve Ekonomisi
Hisar kalesi, Yağlar kalesi ve Kayacık Hisar Kalesi ilçe tarihi açısından önemli olan başlıca eserler arasındadır. Aydınoğlu Camii ve Suludere Camii gibi tarihi yapıtlara ev sahipliği yapan Kiraz ilçesi, 1300 yıllarında Keleş adını alsa da daha sonra cumhuriyet dönemi sırasında Kiraz ismini almıştır. Bağları ve meyve bahçeleriyle ün yapmış olan Kiraz ilçesi, geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlamaktadır.

Konak

Konak, İzmir ili içerisinde yer alan bir merkez ilçedir. Kuzeyinde İzmir Körfezi ve Bayraklı, doğusunda Bornova, güneyini Karabağlar, güneydoğusunu Buca ve batısını ise Balçova ilçeleri çevrelemektedir. Antik çağdan bu döneme kadar kalmış eserlerle, Osmanlı döneminden kalan eserlerle, Cumhuriyet Döneminin eserleriyle ve İzmir’in kültür, sanat ve eğlence merkezi olması nedeniyle yerli ve yabancı bütün turistleri çekerek, özellikle Kemeraltı Çarşısı ile ilçe ekonomisine ve İzmir’in tanıtımına büyük yarar sağlar.

Bütün ilçeler arasında turistik değerleriyle en çok bilinen ilçeler arasında önemli yere sahip olması, kültür ve sanat yönünde eserler barındırması ve eğlence sektöründe gelişmiş olan ilçe, İzmir’in yönetsel, sanatsal, kültürel ve ticari merkezidir.

Menderes

Menderes, İzmir’in güneyinde yer alan bir İzmir’in ilçesidir.İzmir merkezine 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kuzeyinde Gaziemir, Narlıdere ve konak, doğusunda ise Torbalı; batısında Seferihisar, güneyinde ise Selçuk ve Ege Denizi vardır. Menderes ilçesinin yüz ölçümü ise 775 km²’dir. Daha önceden Cumaovası olan ismi, 1989 yılında Cumaovası Havaalanı isminin Adnan Menderes Havalimanı olarak değiştirilmesi sonucunda ilçe isminin değiştirilmesine de karar verilmiştir.
Ekonomik Durumu
İlçenin ekonomisinde yer alan en önemli etkenler tarım ve hayvancılıktır. Arpa, buğday, pamuk, tütün ve narenciye gibi ürünler, ilçenin önemli gelir kaynaklarındandır. Geçtiğimiz yıllarda çeşitli sanayi kuruluşları yapılmıştır. Aynı zamanda Menderes, İzmir’in içme suyunu karşılayan Tahtalı Barajı ilçe sınırları içerisindedir.

Menemen

İzmir ilinin bir ilçesi olan Menemen ilçesi, şehir merkezine 33 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ürettiği çileği, testisi ve diğer bütün çömlekçilik ürünleriyle tanınması yanında Türkiye genelinde geçmişte yaşadığı dramlarla tanınan bir ilçedir.
Tarihçesi
Tarihte yaşananlarla hatırlanan ilçede, 16 Haziran 1919 gününde, işgal esnasında halka itidal telkin etmiş olan Menemen Kaymakamı Kemal bey ve emrindeki 6 jandarma şehit düşmüştür. 17 Haziran 1919 günü sırasında yapılan Bergama baskını sırasında hezimete uğraması sonucu dönmüş bulunan Yunan birliklerinin Menemen’de gerçekleştirmiş oldukları, muhtemelen 1000 insanın bir gün içerisinde öldürülmüş olduğu katliam, Ege Bölgesi işgal dönemi hususunda büyük bir yankı yaratmıştır. Ancak buna rağmen Menemenliler hiçbir zaman Yunan buyruğu altına girmemişlerdir ve dağlara çıkarak Yunan askeri birliklerine baskınlar düzenleyerek kayıplar yaşatmışlardır. Menemen, Kurtuluş Savaşı sonrası 9 Eylül 1922’de tekrar bağımsızlığına kavuşmuştur.

Narlıdere

Narlıdere, İzmir il sınırları içerisinde yer almakla birlikte, kent merkezinde bulunmaktadır. Doğusunda Balçova, batısında Güzelbahçe, güneyinde Menderes ve kuzeyinde İzmir Körfezi olarak çevrelenen ilçenin yüz ölçümü 63km²’dir.
Tarihçesi
İlçenin istikamet ettiği bölge, Romalılar tarafından Akhilleion olarak adlandırılmaktadır. Batı ve Akdeniz havzasının en eski halklarından birisi olarak bilinen Luvi halkı dilinde “boğaz, su geçidi” anlamını ifade etmektedir. Aynı kelime Osmanlı’da Sancak Kale, şimdi ise Yeni Kale anlamına gelmektedir. İzmir’in tarihiyle yakından ilgisi olan ilçe, Antik çağda Luvilerin egemenlik sürdüğünü belirten Hitit yazılarına sahiptir. 4. Yüzyılın ardından birçok egemenlik değiştirerek Selçuklu egemenliği altına giren bölge, Selçuklu devletinin yıkılmasından sonra Osmanlı egemenliğine girmiştir. Savaşlar nedeniyle birçok kez yıpranmış olan bölgede, Birinci Dünya Savaşı sırasında ölen subay ve erlerimizin bulunduğu Narlıdere Şehitliği bulunmaktadır.

Ödemiş

Ödemiş, Türkiye’nin batısında yer alan ve Ege bölgesinde bulunan İzmir şehrine bağlı olan bir ilçedir. Ödemiş ilçesi şehir merkezinden 113 km uzaklıktadır. 123 metre denizden yüksekliğe sahip olmasıyla birlikte, en yüksek noktası 2157 metre olan Bozdağlar olarak bilinmektedir.
Coğrafya ve Ekonomi
Akdeniz iklimi etkisi altında olan bölgede yazlar sıcak ver kurak, kışlar ise ılık ve yağmurlu geçmektedir. Nem oranı genellemesi %64 olan ilçede Bozdağlar ve Aydın Dağları’na kışın kar yağar. Ödemiş ilçesinin ekonomisi genellikle tarıma dayalı olmasıyla birlikte yüzölçümünün yaklaşık olarak %36’sı tarım arazisidir. Genellikle patates, İncir, Zeytin, yaş sebzeler gibi ürünler çıkaran 21 bin aileden fazlası tarımla uğraşmaktadır.

Seferihisar

İzmir’in güneybatısında ve Ege Bölgesinde yer alan Seferihisar ilçesi, Cumhuriyet öncesi 1884 yılında ilçe olmuştur. Günümüzde ise İzmir’in 30 ilçesinden birisidir. 9 Köy ve 2 Beldeye sahip ilçenin ağırlıklı olarak önemli geçim kaynakları arasında üzüm ve zeytin önemli bir yere sahiptir.
Tarihi ve Coğrafi Konumu
Seferihisar ilçesine dahil topraklar arasında en eskisi Teos olup, M.Ö. 1000 yıllarında Akalar’dan kaçan Giritliler kurulduğu ve lonialıların bir kenti olduğu da bilinenler arasındadır. Böylelikle 3000 yıllık bir tarihe sahip olduğu da söylenebilir. Şehir merkezine 30 km uzaklıkta olan Seferihisar, Ege Denizi’ne kıyısı olmasıyla birlikte ilçenin merkezi, denizden 5 km içeridedir. İlçenin yüz ölçümü ise 386 km²’dir.

Selçuk

Selçuk, İzmir’in güneyinde bulunan ve İzmir-Aydın karayolu üzerinde yer alan İzmir’e bağlı denize kıyısı bulunan turistik bir ilçe ve bu ilçenin merkezidir. Kuzeyinde Torbalı ilçesi, batısı Ege Denizi, kuzeybatısı Menderes, kuzeydoğusu Tire, doğusu Germencik, güneyi ise Kuşadası ile çevrelenmiştir. İzmir şehir merkezine olan uzaklığı 74 kmdir.
Tarihte Selçuk
Eski adıyla Ayasuluk olarak bilinen Selçuk, 1304 yıllarında Aydınoğulları Beyliği’nin eline geçerek 1426 yılında Osmanlı Devleti topraklarına dahil olmuştur. 1914’te Ayasuluk olan ismi Selçuk olarak değiştirilmiş ve kurtuluş savaşının ardından Akıncılar olarak anılmıştır. 1956 yılında İzmir’e dahil edilerek ilçe ünvanını almıştır. Antik çağın en önemli yerlerinden biri Selçuk, içinde barındırdığı tarihi yapıların büyük bir kısmının hâlâ ayakta olmasıyla turist günümüzde Açık Hava Müzesi olarak turistleri çekmeye devam etmektedir.

Tire

İzmir’in ilçesi olan Tire, şehir merkezine 80 km uzaklıkta bulunmaktadır. İzmir’in Güneydoğusunda yer alan Eski Taht Şehri Tire’nin yüz ölçümü 792 km²’dir. Zengin coğrafyası nedeniyle Hitit, Frigya, Lidya, Pers, Helen, Roma ve Bizans dönemlerini görmüş olan Tire, Türklerin ele geçirmesinin ardından çok zengin tarihi ve kültürel birikim sağlanmıştır.
Zengin Tire Coğrafyası ve Bitki Örtüsü
Tire sınırları içerisinde bulunan Küçük Menderes ırmağı, Tarımsal ürünlerin çeşitliliği konusunda büyük bir öneme sahip olması nedeniyle “Yeşil Tire” olarak anılan ilçe, deniz seviyesinden 96 metre yüksekliğe sahiptir. Tire sınırları içerisinde olan Güme Dağları’nın yüksekliği ise 1646 metredir. Dağlara doğru çıkılan arazide çok sayıda bitki türü yetişmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen ilçede Akdeniz İklimi görülmektedir.

Torbalı

Torbalı, İzmir’in 45 km güneydoğusunda bulunan bir ilçedir. Rivayetlere göre tarihin bilinen devirlerinden beri çeşitli uygarlıkların merkezi olan Torbalı ilçesi, meşhur ismini ünlü antik çağ şehirlerinden biri olan Metropolis, diğer adıyla Triyanna veya Tripolis’ten almıştır.
Torbalı’nın Tarihi
M.Ö. 3000 yıllarında ilk kez yerleşime uğrayan Torbalı, Küçük Menderes Havzası bölgesinin elverişli toprakları üzerine kurulmuştur. Birden fazla antik kentler arasında kalan bölge, M.Ö. 7. Yüzyılda Lydia zamanına en verimli çağını yaşamış, bunun ardından sırasıyla Neolitik, Kalkolitik, Tunç Çağları ile birlikte Frigya, Lydia, Pers, Roma dönemini, ardından 1071 ile 1317 yıllarında Selçuklular ve Aydınoğullarını yaşayan bölge, en son olarak Osmanlı dönemini yaşamıştır.

Urla

Urla, denize kıyısı olan, şehir merkezine 35 km uzaklıkta yer alan İzmir’in küçük bir ilçesidir. Batısında Çeşme, güneyinde ege denizi sınırlarına sahip olan Urla, tarih içinde önemli bir yere sahiptir. Arkeolojik araştırmalarda M.Ö. 4000’li yıllara kadar tarihi önemi olduğu saptanan Urla Limantepe Höyüğü, Antikçağ zamanlarında zeytinyağı üretimi sayesinde önemli bir ticaret merkezi olmuştur.
Urla’nın Bilinenleri
İzmir Körfezi’ni gören en güzel yer manzarasına sahip olan Güvendik sırtları ve turistik açıdan önemli köylere sahip Urla, 1330’lu yıllarda ilk kez Türk egemenliği ile tanışmıştır. Tiyatrosu ve sera çiçekçiliğiyle bilinen Bademler Köyü, Barbaros köyü, Özbek ve Balıklı ova gibi turist çekme konusuna önemli ölçüde başarılara imza atmış köylere sahiptir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.