1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

İnsanlar neden hapşırır?

İnsanlar neden hapşırır?
+ - 0

Hapşırık hepimizin sıkça başına gelen bir davranış olsa da çok azımız bunun sebebini merak ederiz. Tarih boyunca üzerine birçok teori üretilen davranış olan hapşırık konusunu ele alacak, hapşırığın nedenleri üzerine bilimsel görüşleri paylaşacağız. Hapşırığın nedeni nedir? Hapşırık hastalık habercisi midir? Neden hapşırık tetiklendiğinde birkaç kez tekrarlar? Neden hapşırana çok yaşa denir? Gelelim bu konulardaki yaygın görüşlere:

  • Hapşırık bedenimizde meydana gelen önemli bir savunma hareketidir. Sağlıklı nefes almanın burundan olması gerektiği bildiğimiz bir gerçektir. Burnumuzun iç kısmında mukoza adını verdiğimiz bir tabaka vardır. Nefes alırken bu kısma yabancı madde girerse orada bulunan hücreler bunu algılar, bir kaşıntı meydana gelir ve beynimize giden uyarıyla, dışarıya doğru güçlü bir hava akışı başladır. İşte, hapşırık adını verdiğimiz davranışın temeli budur.
  • Hapşırdıktan sonra yabancı cismin dışarı atılmasıyla ilgili olarak devamı gelen hapşırıklar gözlenmeye devam eder.
  • Alerjileri olan kişilerde ortamda bulunan alerjen maddeler nedeniyle arka arkaya hapşırma davranışı görülür. Dolayısı ile vücudumuz bu alerjen maddeleri dışarı atmak için çalışıyordur.
  • İnsanların farklı hapşırma hassasiyeti vardır. Bazı bilim adamları bunun nedeninin genetik olduğunu ileri sürmektedir.
  • “Çok yaşa” demenin, özellikle Avrupa’da görülen veba salgınıyla ilgili olduğu düşünülmektedir. Her toplumun hapşıran kişiler için söyledi kalıp cümleleri vardır.
  • İnsanlarda hapşırığın nedeni genelde yabancı veya alerjen maddeler olsa da, bazıları için parlak ışıklar hapşırık sebebi olmaktadır.

Yorum Yap