1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Gereksiz korku için hangi doktora gidilir?

Gereksiz korku için hangi doktora gidilir?
+ - 0

İnsan psikoloji çeşitli duygulara sahip bir yapıdır. Korku duygusu beynin yaratmış olduğu illüzyonlardan biridir. Korku ve kaygı bir arada olduğu için çoğu kişi kaygı durumunu korku duygusu ile karıştırabilmektedir. Psikolojik bir durum olduğundan kişinin özellikle edinmiş olduğu fobiler korku duygusunun artmasına sebep olur.

Beynin çalışma biçimi farklı olduğundan kişi kendi düşünce ve duygularını yönlendirebilmektedir. Beynin işleyişinde psikolojik olarak düşünme yetisi bu durumda oldukça ağır basmaktadır. Kişide oluşan gereksiz korkular kişinin kendini rahat hissetmesine engel olur. Korku duygusunun kontrol altına alınması kişinin çoğu zaman kendi hâkimiyeti ile sağlanmaktadır. Korku ve endişe hissi olan kişilerde psikolojik sorunlar baş gösterir.

Psikoloji alanı ile ilgilenen hastane bölümler psikoloji ve psikiyatr bölümleridir. Fakat ileri düzeyde olan durumlarda beyin ve sinir cerrahisi tedavisi gerekebilir. Ruh sinir hastalıkları hastanelerinde bulunan psikolog ve psikiyatristler korku ve endişe duyan hastaların tedavilerini gerçekleştirir. Hastanın durumuna göre uzman yönlendirilmesi yapılır. İlaç kaynaklı bir tedavi yapılacak ise psikiyatr tedavisine ihtiyaç duyulur. Psikolojik olarak yardım almak isteyenler ise psikolog uzmanlar ile tedaviye başlar.

Yorum Yap