Gebelikte bulantı ve kusma

Oluşturulma Tarihi: Ağustos 15, 2015

Hamile KadınBulantı ve kusma özellikle gebeliğin ilk aylarında oldukça sık görülen bir durum olup, tamamen normaldir ve endişelenmeyi gerektirmez. Aşırı derecede olmayan kusmalar hamile kişide herhangi bir soruna neden olmaz. Ancak çok nadir de olsa yemek yemesinin dahi önüne geçen aşırı derece, kilo kaybına sebep olan ve yaşam kalitesini bozan kusmalar klinik olarak önemlidir. Bu tablonun görülme sıklığı tüm gebeler arasında %1 kadardır.

Normal gebelik kusmaları özellikle sabah saatlerinde görüleceği gibi, günün herhangi bir saatinde de gelişebilir. Gebeliğin ilk 3 ayında daha fazla görülen kusmalar, aşırı derecede olmadığı sürece bir sorun teşkil etmezler. İlk gebelikten sonraki diğer gebeliklerde de görülür ancak daha hafif ve daha kısa sürelidirler. Gebelik kusmasına halsizlik ve yorgunluk eşlik eder. Bunun dışında başka bir bulgu yoktur ve ilk 3 ayın sonrasında pek sık görülmez.

Tedavi olarak ilaç kullanımını gerektirmezler. Ancak ilaç kullanımını gerektirecek düzeyde olan kusmalarda, ilaçlar kesinlikle doktor kontrolünde alınmalıdır. Bunun dışında kokusuz yemeklerin tercih edilmesi, yaşam tarzının değiştirilmesi, hafif ve düzenli spor ile düzelmeler görülür.

Bu sayfada yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu içerik asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.