1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Dışkı ile gelen kan için hangi doktora gidilir?

Dışkı ile gelen kan için hangi doktora gidilir?
+ - 1

Makat bölgesinden büyük dışkı ile gelen kan birçok hastalığın nedeni olabilir. Genellikle anal bölgedeki yaralar, et parçaları (polip), hemoroid (mayasıl, basur), anal çatlak (fissür), gastroenterit (besin zehirlenmesi) nedeniyle kanamalar görülür.

Bunların dışında kolon kanserlerine bağlı olarak da kanama görülebilir. Bu kanamalar genellikle parlak kırmızı renkte olur. Bu kanamalarda kanama miktarı, parlaklığı önemlidir.

Ayrıca sık görülmemekle birlikte mide kanaması sırasında sindirilmiş kanın siyahlaşması nedeniyle siyah dışkı da (melena) görülebilir. Siyah olmasına rağmen aslında bu mide kanamasını gösterir.

Görüldüğü gibi dışkı kanamaları birçok nedenle meydana gelmektedir. Burada önemli olan kanamaya neden olan sebebin önemini değerlendirmektir. Örneğin basit çatlaklar, hemoroid, yaralar nedeniyle olan kanamalarda sebebe yönelik tedavi daha çabuk sonuç verirken, mide kanamasına bağlı siyah dışkıda acil tedavi gerekir. Kişi, kendisinde siyah dışkı gördüğünde acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Bazen ise kanamalar gözle görülmez. Özellikle 50 ile 70 yaş arasında yapılan ”Gaitada Gizli Kan” testi anoektal bölge kanserlerini göstermede faydalıdır. Bu testin üçer gün ara ile 3 defa pozitif olması durumunda kolonoskopi yapılmalı ve kanama nedeni bulunmalıdır. Bu test, gözle kanama görülmese de mikroskop ile dışkıya bakılarak kan tespit edilesi yöntemidir.

Herhangi bir kişi büyük dışkısında kan görürse özellikle Genel Cerrahi polikliniğine muayene olmalıdır. Büyük dışkı kanamalarını arttıran baharatlı yemeklerden uzak durulmalı.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Eşim 45 yaşında.. 1 senedir gayta sonrası hemen değil temiz kan şeklinde
    Bir kanama yaşıyor herzaman değil baharatlı şeyler azda olsa tükettiğin ve içki içtikten sonra karın ağrısı yok iştahsızlık yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.