1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Depresyon için hangi doktora gidilir?

Depresyon için hangi doktora gidilir?
+ - 0

Depresyon, kişinin kendini uzun bir süre boyunca mutsuz, kaygılı ve üzgün hissetme halidir. Depresyonda olan kişiler normalde yaptıkları aktivitelerden zevk almazlar, günlük yaşamı sürdürmek için gerekli olan işlerini aksatırlar. Bu durum ilişkilerden iş hayatına kadar uzanan bir alanda kişiyi ve çevresindekileri etkiler.

Depresyon Türleri Nelerdir?

Şiddet derecesine ağır, orta ve hafif olmak üzere üç türe ayrılan depresyon tedavi edilmezse ilerleyen dönemlerde daha ağır bozukluklara neden olur. Klinik olarak ise distimik bozukluk ve klinik depresyon olarak iki kategoride sınıflandırılır. Majör depresyon bütün türler içinde en ağırı ve en yıkıcısıdır. Sürekli uyku hali, intihar eğilimi, depresif tavırlarda artış gibi durumlar yaratır. İştah azalması veya aşırı yemek yeme ihtiyacı hissettirir. Bunun dışında mevsim dönümleri, doğum sonrası gibi zamanlarda da depresyon belirtilerine rastlanabilmektedir.

Depresyon Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Depresyon tedavisinde seçilecek yöntem depresyonun derecesine göre belirlenir. İlaç tedavisi ya da psikoterapi veya her ikisi birlikte uygulanabilir. Depresyon tedavisi için psikiyatrist veya psikolog yardımı almak gereklidir. Depresyon kimi durumlarda kişinin kendi başına başa çıkabileceği bir durumdan fazlasını yaratır. En doğru tedavi uzmanlar eşliğinde klinik yöntemlerle sürdürülmelidir.

Yorum Yap