1. Ana Sayfa
  2. Genel

CPU’nun açılımı nedir?

CPU’nun açılımı nedir?
+ - 0

CPU‘nun açılımı Central processing unit‘dır. Türkçe karşılığı Merkezi işlem birimi ve kısaltması MİB’dir. Bilgisayarın parçalarından biridir. Çalışır durumdaki yazılımların komutlarını işler.

CPU: Central processing unit (Merkezi işlem birimi)

Merkezi işletim birimi olarak adlandıran CPU bir çok teknolojik alet üzerindeki neredeyse tüm işlemleri yetiren getiren birimdir. İngilizce açılımı Central Proccesing Unit olan sistem aygıtlardan gelen bütün verileri matematiksel veriler ile işleyerek sonuçları gereken birimlere göndermektedir. Bir diğer deyişle bilgisayarın beyni olan bu sistemin saniyede işlemiş olduğu veri sayısına göre o cihazın kapasitesi belirlenmektedir.

CPU hız birimleri genel olarak HZ,MHZ ve GHZ’dir. Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde kullanılan işlemciler GHZ büyüklüğündedir. CPU birimi ALU ve CU olmak üzere 2 adet alt birimden oluşmaktadır.

Aritmetik ve mantık birimi olarak adlandırılan ALU birimi üzerinde bulunduğu işlemcinin mantıksal ve aritmetik bütün işlemlerden sorumlu olan birimidir. Kontrol ünitesi olarak adlandırılan CU ise gelen komutları yorumlayarak ulaşması gereken yere ulaşmasını sağlamakla görevlidir. ALU ile eş zamanlı olarak çalışarak düzenli bir şekilde bilgi akışının gerçekleşmesini sağlar.

CPU üzerinde 2’lik sistem kullanılmaktadır ve hafızada bulunan bu değerler bir araya gelerek ekrandaki görüntünün oluşması sağlanır. Sinyaller milyonlarca transistörlerden geçerek işlemci üzerinde komutların gerçekleşmesini sağlar.

Yorum Yap