1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Çarpıntı için hangi doktora gidilir?

Çarpıntı için hangi doktora gidilir?
+ - 0

Birçok nedenden dolayı yaşanabilen çarpıntı gebelik döneminde de ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Genetik olarak tekrarlayabilen bu durum için etken olabilen nedenler arasında çinko, demir, B12 ve folik asit eksikliği söz konusu olabilir. Aynı zamanda şeker hastalığı, tiroid hastalığı ve hormonal değişiklikler yaşanmasından dolayı da bu sağlık sorunuyla karşılaşılabilir.

Günlük yaşantısında oldukça fazla çay, kahve ve sigara tüketenlerinde yaşayabildiği çarpıntı panik atağın en belirgin özelliklerindendir. Farklı sağlık sorunlarından dolayı ilaç kullanan kişilerde de ilaçların yan etkisi olarak karşılaşılabilen çarpıntı tamamen genetik sebeplerden dolayı da yaşanabilmektedir. Bunlar ve bunlara benzer durumlar yaşandığında doktor kontrolünden geçmek her zaman ilk yapılması gereken olacaktır.

Çarpıntı için nereden randevu alınmalı?

İnsanlar kimi zaman nedenini bilmediği durumlar yaşadığında hangi doktordan randevu alacaklarına karar verememektedir. Çarpıntıda bu durumlardan bir tanesidir. Ancak çarpıntı için randevu alınması gereken bölüm kalp damar cerrahisidir. Bu bölümdeki uzman bir doktor kontrolü için randevu oluşturularak muayeneye gidilebilir. Böylelikle birden fazla nedeni olabilen çarpıntıyla ilgili asıl kaynağın teşhisi konularak en doğru yöntem için karar verilerek hareket edilebilir.

Yorum Yap