Burun akıntısı için hangi doktora gidilir?

burun akıntısı

Soğuk kış aylarında burun akıntısı ile sıkça karşılaşılmaktadır. Vücudun doğal bir tepkisi olan bu durum çok kısa sürede geçmektedir. Burun içerisinde olan mukus bakteri ve tozlara karşı vücudu koruma yapısı bulunmaktadır. Burun akıntısı daha çok gribal enfeksiyonlarda ve alerjiler artarak kendini göstermektedir. Burun akıntısında renk çok önemlidir.

Şeffaf renkli akıntı genel olarak ciddi bir problem oluşturmaz. Fakat burun akıntısının mat ve yeşil renkli olması hastalık habercisi olabilir. Kulak burun boğaz rahatsızlıklarından biri meydana gelebilir. Burun akıntısına sebep olan diğer hastalıklar ise suçiçeği, saman nezlesi, sinüzit ve uyuşturucu bağımlılığı olabilir. Hastalığın türüne göre tedavi şekli uygulanır. Vücudun doğal yapısında yer alan mukus burun içinde toz ve bakterilere karşı koruma yaparak bakterilerin solunum yolu ile vücuda alınmasına engel olur. Akıntı meydana gelerek bakteri ve tozun temizlenmesi sağlanır.

Herhangi bir rahatsızlık söz konusu değil ise burun akıntısında artış olduğunda kulak burun boğaz doktoru tarafından hastanın kontrol edilmesi gerekir. Gerekli kontroller sonrası tedaviye başlanır. Kısa sürede iyileşme gözlenecektir.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık