1. Ana Sayfa
 2. Genel

BOTAŞ’ın açılımı nedir?

BOTAŞ’ın açılımı nedir?
+ - 5

BOTAŞ‘ın açılımı Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi‘dir. 15 Ağustos 1974’te kurulmuştur. Genel Müdürlüğü Ankara Bilkent’tedir. Genel müdürlüğün ve taşra teşkilatlarının iletişim bilgilerine resmi web sitesinde yer alan İletişim > Adres ve Telefonlar sayfasında ulaşabilirsiniz. Web site:  http://www.botas.gov.tr

BOTAŞ: Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi

Yaklaşık olarak 2 milyar lira sermaye ile kurulan ve yılda 20 milyar lira ciro yapabilen iktisadi bir kurumdur. Türkiye’de bulunan en büyük kuruluşlar arasında yer alan kurumun Genel Müdürlük binası Ankara Bilkent’te yer almaktadır.

1973 yılında Irak ve Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan bir anlaşma üzerine Irak’tan gelen ham petrolün İskenderun Körfesine taşınmasını sağlamak amacıyla kurulan bu kurum 1986 yılından itibaren doğalgaz taşımacılığını yürütme görevini de üstlenmektedir. 2017 yılının Şubat ayında kurumun tüm hisseleri Varlık Fonu’na devredilmiştir.

Kısalmasının açılımı Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş. olan BOTAŞ’ın ülkemizde 7 adet faaliyet alanı vardır. Bunlar:

 • Doğalgaz – petrol boru hatları taşımacılığı ve işletilmesi
 • Liman hizmetleri
 • LNG ve doğalgaz ticareti
 • LNG ve doğalgaz depolama hizmetleri
 • Uluslararası petrol ve doğalgaz taşıma projeleri
 • LNG terminalleri işletmeciliği
 • Petrol ve doğalgaz borularıyla ilgili projelendirme,arazi,mühendislik,etüt ve kamulaştırma hizmetleri

Ülkemizde bu kurum tarafından gerçekleştirilen aynı zamanda da petrol ve doğalgaz sektörüne önemli katkıda bulunan bu hizmetler 1974 yılından günümüze kadar sorunsuz bir şekilde devam etmektedir. Sermayesinin tamamı Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’na ait olan BOTAŞ’ın cirosu tamamıyla Varlık Fonu’na aktarılmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. 7 sene önce

  <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3<3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3

 2. 7 sene önce

  şaka yapyım bu siteyi seviyorum <3

 3. Teşekkür ederim tam istediğim bilgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.