Bilgisayarı belli bir süre sonra otomatik kapatma

Oluşturulma Tarihi: Ekim 23, 2015

Bazen bilgisayarı zamanlı olarak kapatmak istenilebiliyor. Otomatik zamanlı kapatmayı tercihinize  göre programlı veya programsız nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

TimeComX Programıyla

Bu program sayesinde bellir bir süre sonra bilgisayarın otomatik kapanmasını, yeniden başlatılmasını, uyku moduna geçirilmesini ve daha birçok şeyin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

TimeComX

TimeComX Ekran Alıntısı

Event başlığı altında bilgisayarın ne zaman kapatılmasını(veya yeniden başlatma vd.) ayarlayabilirsiniz.  Task başlığı altında da bilgisayar kapatılacaksa Shutdown veya yeniden başlayacaksa Restart seçeneği veya başka bir işlem yapılacaksa ordan seçilebilir. Son olarak da sol altta bulunan yeşil simgeye tıklanmalı.

Eğer bilgisayarınız belli bir süre bekleyince oturum açma ekranı geliyorsa bu program işinize yaramayabilir. Yaptığım denemede oturum açma ekranı varken bilgisayarı kapatmadı. Oturum açma ekranını iptal edebilirisiniz veya kendiniz deneme yapabilirsiniz.

Programsız, Komut İstemi ile

Windows’un arama kutucuğuna cmd yazın ve Tamam‘a tıklayın. Komut İstemi’ne aşağıdaki komutu yazın ve enter‘layın. 60 yazan yere bilgisayarın kaç saniye sonra kapatılmasını istiyorsanız onu yazın. Bu örnekte bilgisayar 1 dakika sonra kapanacaktır.

[code]shutdown -s -t 60[/code]

Mevcut zamanlı kapatmayı iptal etmek için ise aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

[code]<code>shutdown -a</code>[/code]

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.