1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Ayaklarda morarma için hangi doktora gidilir?

Ayaklarda morarma için hangi doktora gidilir?
+ - 0

Ayak kısmı; parmakların, kas ve tendonların, eklem ve kemiklerin bir arada olduğu karmaşık bir yapıya sahiptir. Ayaklarda morarma tüm bu sayılan kısımlarda meydana gelen bir sorundan dolayı ortaya çıkar. Ayakta morarma ayak tabanında, bilek kısmında, topuk kısmında ya da ayağın üst kısmında görülebilen bir durumdur.

Ayaklarda morarma durumu genellik ile ters bir hareket sonucunda veya yaralanma gibi nedenlerden dolayı oluşabilmektedir. Kızamık gibi bir takım enfeksiyon rahatsızlıklarının sonucunda da meydana gelebilmektedir. Ayaklarda yaşanan morarma durumunun en başta gelen sebebi ise ayakkabının vurması sonucunda ayaklarda yaşanılan hafif travma veya önemli yaralanmaların neden olduğu damar çatlaması durumu ayaklarda morarmaya neden olmaktadır.

Deri alt kısmındaki kemik ve kas yapısının aralarındaki dokularda bulunan damarların çeşitli darbelere maruz kalması durumunda damarlar çatlar ve morarmaya neden olur. Damar bozukluklarından dolayı da ayaklarda morarma görülmektedir. Damar bozukluklarından ortaya çıkan purpura rahatsızlığı ayaklarda morarmanın nedenidir. Çeşitli sebeplerden dolayı ayaklarda morarma problemi yaşayan kişilerin muayene olmak için hastanelerin kalp damar cerrahi bölümünden randevu alarak muayene olması gerekmektedir.

Yorum Yap