Tahin neyden yapılır?

Oluşturulma Tarihi: Ocak 19, 2019

Tahin genelde çoğu kişinin bildiği gibi susamın ezilmesiyle elde edilir. Susam ilk önce büyük bir tuz havuzuna yatırılıp tuzun suya yoğunluk vermesi ile susamın kabukları suyun dibine iner ve gerçek taneler suyun yüzeyinde kalır. Susamı suda bekletme 8-10 saat sürer. Suyun yüzeyinde kalan taneler kurutulup ezilerek tahin ortaya çıkar.

Tahinin faydaları ise; tahin öncelikle çok besleyici bir besindir. Daha çok kış mevsiminde tüketilir. Birçok kişi tarafından tahin pekmez karışımı çok tercih edilir. İçerdiği antioksidan ve vitaminlerle kişiyi dinç tutup üşümemesine de yardımcı olur.

Tahinin içerdiği %55 yağ sayesinde vücut enerjik olur. A, B ve E vitaminlerinin yanında kalsiyum ve demir yönünden de çok zengindir. İçerdiği E vitamini sayesinde kalp damar hastalıkları, damar tıkanıklığı ve hücre yapısı bozulmalarını önler. Ayrıca tahin metabolizmayı da hızlandırır. Tahin kahvaltılarda, şekerli olduğu için tatlı yapımında da kullanılabilir. Tahinli kek, tahin helvası, tahinli kabak tatlısı bu tatlılardan bir kaçıdır. Tahininde çok tüketilebildiği zaman zararları vardır. Şeker hastaları tarafından çok tüketilmesi tavsiye edilmez çünkü tahinin şeker oranı fazladır. Hamile bayanlarında fazla tüketmemesi gerekir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.