CİMER’in açılımı nedir?

soruisaretleri2

CİMER’e başvuru için ALO 150 CİMER Çağrı merkezini arayabilirsiniz. Ayrıca www.cimer.gov.tr adresine girerek de başvuru yapabilirsiniz.

CİMER‘in açılımı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi‘dir. CİMER bir halkla ilişkiler uygulamasıdır. Amaçlarından biri vatandaş ile devlet arasındaki iletişimi açık tutmaktır.

Başvuru için web sitesini ziyaret edin. https://www.cimer.gov.tr

CİMER: Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi

Daha önceki adı BİMER olan kurum Cumhurbaşkanlığı Sisteminin gelmesi ile birlikte CİMER olarak değiştirilmiştir. Kelimenin tam olarak açılımı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’dir. Teknolojiden önce devletin üst makamlarına yapılacak olan başvurular dilekçe yoluyla yapılırken artık sadece tek bir tıkla E devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

Kendimizin veya yakın çevremizde bulunan insanların yaşamış olduğu sıkıntıları üst mercilere gerek görsel gerekse video halinde internet ortamı aracılığıyla ulaştırabiliyoruz. Buradan yapılan tüm başvurular resmi bir kanal yoluyla iletilmekte ve aynı zamanda yaptığınız başvuruların sonucunu istediğiniz her saniye sorgulayabilmektesiniz.

Bu kanal üzerinden yalnızca şikayetleri değil etrafınızda gördüğünüz herhangi bir şeyin değişmesini istiyorsanız,yine buradan başvuru yapabilirsiniz.

Cimer üzerinden başvuru yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz :

  • Öncelikle PTT üzerinden kolay bir şekilde alabileceğiniz şifre ile https://giris.turkiye.gov.tr/ adresinden e devlete giriş yapmalısınız.
  • Açılan ekranda ara kısma “Cimer” yazarak başvuru sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.
  • Sağ üst köşede bulunan “Yeni Başvuru” butonunu kullanarak yapmak istediğiniz başvuruyu kolayca yapabilirsiniz.

Yukarıdaki ilk adımı takip ederek önceden yapmış olduğunuz başvuruların sonucu da kolaylıkla erişebilirsiniz.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık