AFAD’ın açılımı nedir?

soru işaretleri

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın kısaltması AFAD‘dır. 2009 yılında kurulan AFAD, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına bağlıdır. Kurumun vizyon, misyon ve hedefleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler AFAD’ın resmi web sitesinde yer alan Vizyon – Misyon ve Hedefler başlıklı sayfayı inceleyebilirler.

 

AFAD: Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı

AFAD, 2009 yılında çıkarılan bir kanun ile kurulan ve açılımı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı olan kurumdur. Bu kurumun amacı afet öncesinde gereken hazırlıkların yapılmasına destek olmak, afet sırasında arama ve kurtarma gibi gereken müdahalelerin yapılmasını sağlamak, afet sonrasında ise normale döndürme çalışmaları yapmaktır.

Başbakanlığa bağlı olarak hizmet veren bir kurumdur. Kurulduğu ilk günden bu yana Van, Sİmav ve Elazığ depremlerinde başarılı müdahalelerde bulunarak afetzede vatandaşlarımızın yarasını kısa bir süre içerisinde sarmıştır. Samsun, Sinop ve Antalya’da meydana gelen sel felaketlerinde ise diğer kurumlarla koordinasyonlu bir biçimde çalışarak afet bölgesinin normale dönmesini sağlamıştır.

Kurum alanında uzman ve profesyonel ekibi sayesinde sadece ulusal çapta değil, uluslararası bir çok başaralı operasyonda yer almıştır. Haiti’den Şili’ye, Japonya’dan Myanmar’a kadar en uzak coğrafyada yer alan ülkelerin acil durumlarına kayıtsız kalmayarak son teknoloji ekipmanlarıyla gereken desteği sağlamıştır.

Bütün ülkeyi derinden etkileyen Soma maden faciasında da ilgili bütün çalışmaları gerçekleştirerek ülke genelinde yardım kampanyaları başlatmıştır. Bu faaliyelerde toplam 241 araç ve 1500’e yakın personel görev almıştır.

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık