Penis ve Testis hastalıkları

Oluşturulma Tarihi: Ağustos 28, 2015

PENİS HASTALIKLARI

Penis anatomik olarak iki sert süngerimsi doku ve bir adet yumuşak dokudan oluşmaktadır. Penis hastalıkları başlıca üç grupta toplanır:

  • Konjenital (doğumsal hastalıklar)
  • İltihabi hastalıklar
  • Tümörler

Konjenital hastalıklar:

Penil agenezis: penisin doğuştan olmaması
Hipoplazi: penisin olması gerekenden çok daha küçük olması
Hiperplazi: penisin olması gerekenden çok daha büyük olması
Epispadias: Üretranın (idrar deliğinin) penisin ucunda değil de, üst kısmına açılması hastalığıdır.
Hipospadias: Üretranın (idrar deliğinin) penisin ucunda değil de, alt kısmına açılması hastalığıdır.

En sık görülen doğumsal penis kusurları hipospadias olup, küçük bir cerrahi müdahale ile düzeltilmesi mümkün olmaktadır.

İltihabi hastalıklar:

Penisin iltihabi hastalıkları genellikle penis ucu ve sünnet derisinde oluşmaktadır. İltihaba neden olan başlıca enfeksiyon sebepleri: sifiliz, gonore, şankroid, granüloma inguinale ve herpes simplex virüs tür. Genellikle korunmasız cinsel ilişki sonrası bulaşırlar. Bazıları çeşitli türden akıntı oluşumuna neden olabilir.

Tümörler:

İyi huylu tümörler:

Kondiloma Aküminatum: Human Papilloma Virus (HPV) denilen virüs nedeniyle meydana gelir. Peniste pembe çıkıntılı siğil şekilde yapılar görülür.

Dev Kondiloma: Bazen kötü huylu gibi davranabilen bir tümördür. Herhangi bir yere yayılım göstermez. Tek ve büyük bir lezyon oluşturur.

Kötü huylu tümörler:

Karsinoma in situ: Kötü huylu bir tümör olmasına rağmen başka yere yayılım (metastaz) yapmaz.

Yassı Hücreli Karsinoma: Sünnetin uygulandığı toplumlarda çok az görülen bir tümördür. 40-70 yaş arasında sık görülür. Başka yere yayılımı oldukça sıktır.

 

TESTİS HASTALIKLARI

Spermatosel: Testis üzerinde görülen küçük sivilce benzeri, içi ölü sperm hücreleri ile dolu ağrısız şişliklerdir. Hiçbir klinik probleme yol açmazlar. Kişinin isteğine göre küçük bir cerrahi müdahale ile alınabilirler.

Epididimit: En sık testis ağrısı nedenidir. Çeşitli enfeksiyon etkenlerine maruz kalması sonucunda görülmesinin yanında, kabakulakda da görülebilmektedir. Tedavi edilmediğinde kısırlığa sebep olabilir. Korunmasız cinsel ilişki varlığı en sık sebebidir.

Bu sayfada yer alan yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tanı koyma veya tavsiye amacı taşımamaktadır.


Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.