Kabızlık ve sebepleri

Oluşturulma Tarihi: Eylül 3, 2015

Kabızlığın kesin bir tanımı olmamakla birlikte, çok az dışkılama, dışkılama sırasında efor sarfetme, ağrı duyma, sert ve az miktarda dışkılama olarak tanımlanabilir. Yaşla arttıkça artan bir problem olan kabızlığa, şişkinlik, ağızda tat bozukluğu gibi durumlarda eşlik edebilir.

Kabızlığın nedenleri:

  1. Fonsiyonel kabızlık
  2. Hastalıklara bağlı kabızlık
  3. İlaçlara bağlı kabızlık

1-Fonksiyonel kabızlık:

Kabızlığa sebep olacak herhangi bir hastalık bulunmaz. Karın ağrısı yoktur. Dışkılama sayısı seyrek, miktarı azdır.

2- Hastalıklara bağlı kabızlık:

Daha çok sindirim sistemini ve bağırsakları etkileyen hastalıklar kabızlığa neden olabileceği gibi, sinirsel hastalıklar gibi durumlar da kabızlığa sebep olabilir. Bağırsağın normal hareketlerini yapmasını sağlayan sinirlerde oluşacak bir problem kabızlığa yol açabilir. Dışkılamayı sağlayan anal kasların kasılmasını engelleyen hastalıklar, kolon hastalıkları, hormonal hastalıklar da kabızlığın diğer sebeplerinden sayılabilir.

3-İlaçlara bağlı kabızlık:

Kas kasılmasını önleyici özelliği bulunan birçok ilaç vardır. Bu ilaçların kullanılması kabızlığa neden olabileceği gibi, demir, kalsiyum ve ağır metal içeren diğer ilaçlar da kabızlığa neden olabilmektedir.

Kabızlık için öncelikle diyet ve egzersiz tedavisi önerilir. Lifli gıdalardan zengin beslenme ve aktif spor yapımı kabızlık sorunlarının bir çoğunun düzelmesini sağlamaktadır. Özellikle bilgisayar ve internetin hayatımıza girmesiyle yaygınlaşan hareketsiz yaşam kabızlık sorununu da beraberinde getirmektedir.

Bunun dışında çeşitli laksatif ve purgatif grubu ilaçlar ile de tedavi sağlanmaktadır. Bu ilaçlar dışkının yumuşamasını sağlamakta ve daha kolay atılmasına yardımcı olmaktadır. İlaç tedavisine de yanıt vermeyen bazı hastalara cerrahi müdahale yapılması şarttır. Özellikle bağırsak hareketliliğini ve uyarımını etkileyen hastalıklarda cerrahi müdahaleye başvurulur.

Bu sayfada yer alan yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tanı koyma veya tavsiye amacı taşımamaktadır.


Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.